Typ uszczelnienia: tlokowe
Sugerowane materiały główne:
epdmfkm-fpmh-puh-nbrnbrpamospe-uhmwpolikaprolaktampomptfe-teflonputbtmostpeektsturkontwvmq-silikon
Sugerowane materiały dodatkowe:
pompamostwnbrfkm-fpmepdmvmq-silikon
Uszczelki tłokowe mają obszerne użycie w różnorodnych instalacjach hydraulicznych. Wskutek na zdolność do pracy przy wielkim ciśnieniu, są stałymi komponentami cylindrów. Uszczelki te cechuje bezproblemowy i praktyczny montaż, poprzez co w kwestiach technicznych nie wymagają posiadania żadnej specjalistycznej znajomości. Zwykle tworzy się je z wysokiej jakości giętkich i termoplastycznych materiałów, którymi są takie jak politetrafluoroetylen (PTFE), polieteroeteroketon (PEEK) czy polietylen (PE). Ze względu na typ roboczych instalacji, uszczelnienia tłokowe występują w dwóch podstawowych rozmiarach – mogą być jednostronne lub dwustronne.
Uszczelnienie tłoka służy przede wszystkim sprawnej regulacji ciśnienia, znajdującego się w cylindrze hydraulicznym. Celem jest spowodowanie działania, polegającego na uszczelnieniu ciśnienia w sytuacji fazy skoku bez jakichkolwiek usterek, tzn. technicznych deformacji cylindra. Niezmiernie ważne jest, żeby wspomniane rozwiązania zostały wykonane z materiałów, gwarantujących trwałość na parę czynników fizycznych, jak chociażby medium współpracujące, prędkość posuwu, ciśnienie, tarcie czy działanie zróżnicowanych temperatur.
Korzystając z urządzeń niskociśnieniowych (np.. pomp wirowych), wskazane jest zaopatrzyć się również w uszczelnienie wargowe. Przy jego udziale, możliwe jest zwiększenie poziomu mocy silników, jak również zabezpieczenie łożysk przed dopływem zanieczyszczeń Uszczelnienia wargowe zwykle robi się ze puliuretanu, jednak dosyć często można natrafić też ich gumowe odpowiedniki.
© MWD SEALS SP. Z.O.O. 2025